شهردار سفید شهر از شروع مرحله دوم کاوش شهر زیرزمینی طسمیجان سفیدشهر با پیشینه تاریخی حدود دو هزار سال خبر داد.
تاریخ: ۸:۵۸ :: ۱۳۹۷/۰۹/۰۶
مرحله دوم کاوش شهر زیرزمینی طسمیجان سفیدشهر شروع شد

شهردار سفید شهر از شروع مرحله دوم کاوش شهر زیرزمینی طسمیجان سفیدشهر با پیشینه تاریخی حدود دو هزار سال خبر داد. سِفیدشهر یکی از شهرهای استان اصفهان در مرکز ایران (در نزدیکی آران و بیدگل) است. این شهر با جمعیت افزون بر ۱۰ هزار نفر در بخش مرکزی شهرستان آران و بیدگل قرار دارد. تا […]

شهردار سفید شهر از شروع مرحله دوم کاوش شهر زیرزمینی طسمیجان سفیدشهر با پیشینه تاریخی حدود دو هزار سال خبر داد.

سِفیدشهر یکی از شهرهای استان اصفهان در مرکز ایران (در نزدیکی آران و بیدگل) است.

این شهر با جمعیت افزون بر ۱۰ هزار نفر در بخش مرکزی شهرستان آران و بیدگل قرار دارد. تا چندی پیش روستایی به نام نصرآباد بود و در سال ۱۳۸۳ به دلیل تعلق آن به منطقه تاریخی قلعه سفید و قلعه طسمیجان، به سفیدشهر نام گذاری شد.

وجود شهر زیر زمینی در این شهر به نام طسمیجان و مناطق باستانی چاله غم و قلعه سفید و طسمیجان و بقعه های شاه زیارت غریبه و زیارت پشته ، قدمت این شهر را ۲۰۰۰ ساله معرفی میکند.

در پی تحقیق از قدمت این شهر زیرزمینی به ان شهر سفر کرده و با شهردار سفید شهر به گفتگو نشستیم .

سراج: ضمن معرفی خود در مورد شهرزمینی کشف شده در منطقه سفید شهر برای هفته نامه سراج بفرمایید.

علیرضا پشتاره مشکاتی، سرپرست شهرداری سفید شهر هستم . شهر زیرزمینی طسمیجان سفیدشهر که از سال ها قبل، توسط جوانان و مردم این شهر، مورد شناسایی قرار گرفته بود، از سال ۱۳۹۳ بطور رسمی توسط شورای شهر، شهرداری و انجمن دوستداران میراث فرهنگی سفیدشهر مورد پیگیری قرار گرفت و تحقیقات در مورد آن شروع شد.
موضوع را با مسوول میراث منطقه در میان گذاشته و تقاضای مجوز کاوش را گرفتیم.

سراج: از چه سالی کاوش را و با چه مقدار هزینه شروع کردید؟

-کاوشها از سال ۱۳۹۶ باتیم تحقیقاتی شروع شد و اعتباری بالغ بر ۷۰۰ میلیون ریال در همان سال صرف این موضوع شد که مقداری از این دستکن به همراه اشیایی سفالی کشف شد.

سراج: شروع مرحله دوم کاوش با چه مقدار اعتبار صورت میگیرد؟

-برای کاوش شهرزیرزمینی در سال جدید مبلغ ۲ میلیارد ریال هزینه از محل اعتبارات شهرداری در نظر گرفته شده است که تا کنون حدود ۴۰۰ میلیارد ریال وصول شده است.

سراج: شهرداری سفید شهر با چه هدف و رویکردی کاوش شهر زیرزمینی را عهده دار شده است؟

-به علت نداشتن در آمد پایدار برای شهرداری های شهر های کوچک امیدواریم بتوانیم با کاوش این شهر نقطه امیدی در صنعت گردشگری ایجاد کنیم و با توسعه بومگردی شهر در هزینه ی پایدار و زیبا سازی شهر گامی برداریم.

 

به سراغ سرپرست طرح کاوش در سفید شهر آمدیم تا با وی نیز به گفتگو در مورد این موضوع بنشینیم.

سراج: ضمن معرفی خود، در مورد کاوش و نوع معماری و شهر زیر زمینی طسمیجان توضیح دهید؟

– شهر زیر زمینی طسمیجان در سه طبقه تا کنون شناسایی شده است که بر فراز این بنا یک چهارطاقی، البته مخروبه خودنمایی میکند. این شهر زیرزمینی با دستکن هایی عام المنفعه که به دلیل تاثیرات زیست محیطی دچار تخریب هایی شده است به راهرو هایی در ابعاد به عرض ۱۰۰ الی ۸۰ سانتیمتر در ضلع شرق و غربی متصل می شود و در انتها با چاهی به طبقه های زیرین مرتبط می شود.

 

سراج: تا کنون چند متر از این شهر کشف شده است؟

– تا کنون حدود ۱۰۰ متر این شهر شناسایی و کاوش شده است که با تحقیقات به دست آمده نشان می دهد که این شهر با وسعت زیاد احتمالا به منازل افراد قدیم ساکن در این شهر راه داشته است و در طول گستره شهر سفید شهر این دستکن ، بافت شهری به طرف جنوب و شمال را مشخص خواهد کرد.

سراج: قدیمی ترین اثر باستانی در شهر زیر زمینی طمسجان به چه بازه زمانی برمیگردد؟

– تاریخ این منطقه به دوره اشکانی و حتی قبل از اسلام حدود ۲ هزار سال قبل ، بر می گردد. این شهر در طول زمان، به نامهای طسمیجان، نصر آباد و سفید شهر تغییر نام داده است.

سید محمد ساداتی نژاد، مدیر عامل انجمن دوستداران میراث فرهنگی سفیدشهر نیز در مصاحبه با خبرنگار سراج گفت، خوشبختانه در بدو شروع دومین فصل کاووش شهر زیر زمینی طسمیجان، یک مسیر جدید با راهنمایی مردم کشف شد که طبق تحقیقات انجام شده به سمت خانه آل داوود که قدیمی ترین خانه در قلعه قدیم نصرآباد بوده است، راه دارد. ساداتی نژاد گفت این راه جدید، با راهنمایی یکی از اهالی به نام آقای حیدر گندمی کشف شد و خوشبختانه این راه جدید نیز از داخل ساختمان چهارطاقی میگذرد.

ساداتی نژاد ابراز داشت، تا کنون دو مسیر از داخل چهارطاقی باز شده و انتظار می رود که حداقل دو مسیر دیگر نیز در داخل چهارطاقی طبق گفته اهالی به شهر زیر زمینی متصل شود. ساداتی نژاد گفت کشف راه جدید در داخل چهارطاقی، این فرضیه را که مسیرهای بیشتری در داخل چهارطاقی به سمت شهر زیر زمینی وجود داشته باشد، را تقویت کرده است.

وی گفت خوشبختانه در این فصل جدید از کاووش، دستگاه ژئوفیزیک نیز به خدمت گرفته شده و امید است که این سیستم نیز بتواند به کمک روند کاووش در آید و آن را تسریع نماید.

حسن نظری، رئیس شورای شهر سفیدشهر و معاون اجرایی انجمن دوستداران میراث فرهنگی سفیدشهر نیز گفت از روز ۵ آذر، چندین تیم اکتشاف آماده شده و قرار است در ٩ نقطه که احتمال می رود به شهر زیر زمینی متصل شود، به کاووش بپردازند.

وی از زحمات مسئولین میراث شهرستان های کاشان و آران و بیدگل و دکتر ساداتی نژاد، نماینده شهرستان های کاشان و آران و بیدگل به خاطر حمایت از صدور مجوز فصل دوم کاووش و همچنین استفاده از ظرفیت دستگاه ژئوفیزیک قدردانی کرد.

مرحله دوم کاوش شهر زیرزمینی طسمیجان از ٢٨ آبان ٩٧ شروع شده و به گفته دکتر ظهوری، تیم تحقیقاتی سه نفره با دو کارشناس باستان شناس به نام های احمد سهرابی و حمزه نورعلی در این حوزه به کمک دکتر ظهوری کاوش را شروع کرده و مستند نگار و عکاس نیز به این پروژه اضافه می شوند.