تاریخ: ۱۲:۵۰ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
جوابیه شماره ٥ انجمن دوستداران ميراث فرهنگي سفيدشهر به مطلب مغرضانه كاشان نيوز

بخش اول نشريه كاشان نيوز كه قبلا نيز  طي يادداشتي سراسر دروغ و مغرضانه كه ظاهرا توسط خبرنگار ساده و آلت دست قرار گرفته اين نشريه  ولی در واقع توسط مدیر پشت پرده آن و یکی دو رسانه دیگر تنظیم و انجام شده بود، اينبار نيز بعد از انتشار اخبار پيشرفت هاي چشمگير در اكتشاف […]

بخش اول

نشريه كاشان نيوز كه قبلا نيز  طي يادداشتي سراسر دروغ و مغرضانه كه ظاهرا توسط خبرنگار ساده و آلت دست قرار گرفته اين نشريه  ولی در واقع توسط مدیر پشت پرده آن و یکی دو رسانه دیگر تنظیم و انجام شده بود، اينبار نيز بعد از انتشار اخبار پيشرفت هاي چشمگير در اكتشاف شهر زير زميني سفيدشهر، مصاحبه ای را تحت پوشش ،  مسائل باستان شناسي شهر زير زميني سفيدشهر در روز جمعه مورخ ٩ آذر ١٣٩٧ با دكتر ظهوري سرپرست پروژه انجام داده ولی بعد از دخل و تصرف در اين مصاحبه و تنظيم مغرضانه محتوا و تیتر خبر، متنی را با اين تيتر، منتشر نموده كه” دكتر ظهوري: دکتر ساداتی‌نژاد می‌خواهند سفیدشهر که رونقی ندارد را وارد ادبیات گردشگری کنند” تیتری به ظاهر ساده و غیر مشکل دار ولی در باطن با هدف سیاسی نشان دادن پیشرفت های اخیر در سفیدشهر و تلاش ناموفق برای ایجاد تشکیک در این یافته های مهم و ارزشمند.
اين نشريه، در حالي اين تيتر را استخراج نموده تا نماینده را فردی  جهت دار در جهت تمرکز بر سفیدشهر معرفی کند كه دكتر ظهوري در متن مصاحبه اعلام داشته است ” من آقای ساداتی نژاد را مرد خوش فکری برای کاشان میدانم، ایشان اصلا منطقه ( محله) محور نیستند. ( به من گفتند  هرکاری برای منطقه‌های دیگر کردید، برای اینجا هم بکنید، اصلا کار ویژه و رسانه‌ای نمی‌خواهیم باشد) … دید رقابت نباشد، و از تخریب جلوگیری شود.  دید ايشان منطقه‌ای است و نقطه‌ای نیست. ایشان خودشان را بیشتر فرزند کاشان تا فرزند سفیدشهر مي دانند. ایشان تلاش می‌کنند میراث اینجا از ( سايه و) لوای اصفهان بیرون آید و مستقل باشد. ایشان از معدود شخصیت سیاسی هستند که دید میراثی دارند.”
دكتر ظهوري  با ابراز ناراحتی از اقدام غیر حرفه ای و مغرضانه کاشان نیوز، طي تماس روابط عمومي انجمن دوستداران ميراث فرهنگي سفيدشهر با وی ابراز داشت:” من فكر مي كردم اين افراد واقعا دنبال تهيه خبر و كار رسانه اي هستند و فكر نمي كردم دنبال شيطنت باشند. تيتر ين خبر كاملا مغرضانه تهيه شده و اصلا هدف از اين مصاحبه، مسائل باستان شناسي   و شهر زير زميني طسميجان سفيدشهر بوده است و من چه ارتباطي با تيتر مصاحبه و دكتر ساداتي نژاد داشته ام. من با خبرنگار اين نشريه تماس گرفتم و مراتب اعتراض شديد خودم را نسبت به اقدام غير حرفه اي و مغرضانه اين رسانه اعلام داشتم و اينكه ديگر  با اين نشریه مصاحبه نمیکنم و حق خود را برای شکایت و پیگیری محفوظ می دانم».
این رسانه در مقدمه یادداشت خود، بی طرفی رسانه ای را نقض کرده و علاوه بر انتخاب تیتر هدفمند برای تخریب نماینده شهرستان، در خود متن نیز از همان ابتدا در جهت  تخریب شهر زیر زمینی سفیدشهر و ایجاد تشکیک  در تاریخ آن برآمده است.
مطالب مندرج  در مقدمه یادداشت کاشان نیوز، همراه با جزئیات دقیق از آنچه در روز جمعه ۹ آذر در سفیدشهر گذشته است!
این سوال جدی را ایجاد میکند که چرا و چگونه این نشریه که یک نشریه کاشانی است و علی القاعده ارتباط کاری و علقه ای نباید  با منطقه آران و بیدگل و شهر سفیدشهر داشته باشد! چرا باید اخبار این منطقه را با این دقت! و  سرعت و  جزئیات پیگیری نماید. آیا این مساله به خاطر علاقه مسئولین این نشریه به حوزه باستان شناسی و یا عشق به سفیدشهر است! که قطعا پاسخ خیر است و یا اینکه باید علت دیگری برای آن پیدا کرد. سابقه حملات قبلی این نشریه در دو ماه گذشته! و تخریب سفیدشهر و مسئولین و شهر زیر زمینی و داشته های آن در قالب درج مطالب جعلی و دروغ از قول فردی به نام فرخ یار و افراد دیگری که شکایت شهرداری و شورای اسلامی سفیدشهر را در پی داشت! و نسبت دادن دروغ  تاریخ سازی برای نصرآباد! به نماینده شهرستان، دم خروس این نشریه را مبنی بر داشتن دستور کار از سوی افراد و‌گروه های سیاسی برای تخریب نماینده شهرستان را که اهل سفیدشهر است، روشن کرد.
این نشریه اینبار با توجه به شکایت  قبلی شهرداری سفیدشهر، و البته در جهت تلافی،   با حرکتی دست به عصاتر در جهت تلافی رسانه ای برآمده و سعی کرده به نحوی مطلب را تنظیم کند  که اشتباه بزرگ قبلی را مرتکب نشود تا   توسط پلیس فتا و با  شکایت مجدد شهرداری سفیدشهر احضار شود، امری که حاشیه امنی برای وی ایجاد نمیکند و طبق اخبار دریافتی شخردتری سفیدشهر تا احقاق کامل حقوق خود و پایان دادن به چنین غرض ورزی هایی کار قضایی را ادامه  خواهد داد.
این نشریه اما  اینبار با توجه به پیشرفت های چشمگیر و بی سابقه در حوزه   اکتشافات در سفیدشهر و رسیدن سابقه آن به دوران اشکانی و ۶ هزار سال قبل! مطمئن بوده که نمی تواند این واقعیات را انکار کند بلکه با زیرکی احمقانه ای  تلاش  نموده   تا از سخنان دکتر ظهوری! تیتری را استخراج کند تا به هدف خود که سیاسی کاری و ضربه زدن به چهره نماینده شهرستان است، برسد.

بخش دوم

این نشریه به مدد اکتشافات اخیر تیم باستان شناسی میراث فرهنگی مجبور شده تا بر خلاف رویه قبلی خود، به ناچار در متن مصاحبه، به این واقعیات نیز  اعتراف کند که   از قول آقای ظهوری است و  ۱۸۰ درجه با مقالات جعلی قبلی ین نشریه زاویه دارد. این موارد عبارتند از:
-ظهوری: …شواهد و گفته‌های محلی نشان می‌دهد که فضای گسترده زیر سطح شهر وجود دارد. من امکان سنجی کردم ولی هزینه کاوش در فضاهای گسترده بالاست.این فضاها چندین سطح غیر متقارن است….
– ظهوری: آقای دانشوری این سکه را از اراضی کشاورزی ملک آباد پیدا کرده بود. …. به نظر من متعلق به دوره اشکانی است ولی در روی زمین، در ملک آباد پیدا شده است و منشأ اصلی آن مشخص نیست.
– ظهوری: …قسمتی در امتداد کاوش خانم ساروخانی است. بعضی مردم چاه زدند و مسیر را خراب کردند، مسیر در گودبرداری خیابان ۲۲ بهمن هم تخریب شده است. ما تا قسمتی جلو رفتیم و وقتی دیدیم این قسمت خطرآفرین است و فعلا امکان سنجی می‌کنیم و کاوش را محدود کردیم. این منطقه شمالی هم به زمین نزدیک شده، هم خطرساز است بخاطر چاه‌هایی که کنده شده، فعلا دست نگه داشتیم. قسمت دیگر یک مسیر چهار پنج متری است که کاوش کردیم، کاملا فضایی متفاوت است. فضای چهار پنج متری با طاقچه های کوچک.
– ظهوری: مسیر دستکند زیر زمینی و آن فضا دارد باز می‌شود تا کاملا دو فضا متصل شوند. البته باز هم تخریب‌هایی شده و امکان سنجی می‌کنیم، که چقدر جلو رویم. ولی فعلا مطمئن نیستیم مسیر چطور باشد. امکان سنجی  و مطالعه ژئو فیزیک می‌کنیم تا در بیرون از فصای چهارتاقی بتوانیم خط دیگری پیدا کنیم.
– ظهوری: من نمی‌خواهم بگویم ( شهر زیر زمینی سفیدشهر) قدمت بیشتری ( نسبت به نوش آباد) دارد، اما به قولی جدیدتر هم نمی‌تواند باشد. هم به لحاظ سبک ساختاری، هم به لحاظ قدمت، دو منطقه با نزدیکی جغرافیایی می‌توانند همزمان باشند. حتی شاید بتوان گفت معمارهای دو شهر،  یک تیم بوده‌اند. ما دنبال رقابت نیستیم. این مردم همه یکدل و یکدست هستند و می‌خواهند جلوی تخریب گرفته شود و میراثشان را حفظ کنند… به اعتقاد من منطقه یک منطقه است و فرهنگ مشترک، اصولا همزمان هستند. رخدادها نزدیک بهم هستند. .. همه این منطقه تحت عنوان کاشان شناخته می‌شود.

 – ظهوری: ما روند تخریب در فضاها داریم٬ ژئوفیزیک هم خطا دارد. چون فضاهای دستکند در سرداب خانه‌های اخیر هم وجود دارد، اختلال در داده دستگاه ایجاد می‌شود. دستگاه بین فضاهای زیرزمینی دستکند و بین فضاهای سرداب خانه‌ها تفاوتی قائل نمی‌شود. ما با چندین مساله گمراه کننده مبارزه می‌کنیم تا بتوانیم به نتیجه مطلوب برسیم. من امیدوارم و نگاهم روشن است بتوانیم به آن معماری زیرزمینی برسیم.

– ظهوری: من چند شاهد نسبی هم پیدا کردم تا بتوان به فضاها دست پیدا کرد، ولی چون هزینه ها بالاست درحال امکان سنجی هستیم. هم در فضای دستکند کار می‌کنیم هم مرمت فضاهای روی دستکند را همزمان کار می‌کنیم. امیدواریم خواهرخوانده نوش آباد را پیدا کنیم تا در ادبیات باستانشناسی ایران بدرخشند.

بخش سوم

جدای از این موضوع و اعترافاتی که  نشریه كاشان نيوز، در مورد حقایق مربوط به سفیدشهر و شهر زیر زمینی آن از زبان دکتر ظهوری، سرپرست پروژه دارد، مدیر و سردبیر مغرض نشریه  تلاش کرده سوالات و پاسخ ها را نيز به شكلي  تنظیم کند که در تاريخ شهر طسميجان تشکیک ایجاد نماید.

بعنوان مثال، اين نشريه، در یکی از سوال ها پرسیده « سفیدشهر از نظر قدمت با نوش آباد چطور رقابت می‌کند؟» سوالی که از اساس به دنبال برانگیختن حس حسادت و رقابت منفی و فضاسازی است در صورتی که مردم و مسئولین خوب و نجیب و با گذشت سفیدشهر بارها اعلام کرده اند که مانند دیگران نیستند که از اصول غیر اخلاقی! منفعت طلبی و بی انصافی تبعیت کنند بلکه با تکیه بر ارزش های اخلاقی- اسلامی، مصالح جامعه و منطقه را در نظر می گیرند و‌پیشرفت های مناطق را مکمل پیشرفت های هم می دانند ‌و شهر زیر زمینی طسمیجان و اویی را نیز دو خواهر خوانده و رفیق می دانند و مانند برخی عناصر بد ذات نخواهند نبود که مقابله به مثل نمایند بلکه با رحمت و عطوفت و صبر و مدارا، از این دوران گذر خواهند کرد. گرچه شرح اين دوران و آنچه بر ما گذشت بعدا  در قالب روز شمار افتتاح شهر زیر زمینی طسميجان سفیدشهر،  ارائه خواهد شد. 

نكته قابل توجه آن است كه در داخل متن مصاحبه کاشان نیوز از قول دکتر ظهوری در پاسخ به سوال فوق، اينطور نقل قول کرده است که «این بازیگوشی‌ها جز کدورت چیزی ندارد..»  پیداست که دکتر ظهوری در واکنش به تلاش های این نشریه برای فضاسازی و کم اهمیت جلوه دادن شهر زیر زمینی طسميجان سفیدشهر، این نکته را بیان کرده که دست از این شيطنت ها بردارید.

این نشریه در یکی از سوالات تلاش کرده تا تعلق داشتن سفال زرین فام به شهر زیر زمینی طسمیجان سفیدشهر را مورد تشکیک قرار دهد و سوال را بدین شکل مطرح نموده است که « کارشناسان می‌گویند ( احتمالا منظورش همان آقايي است كه مثلا فردي علمي است و  نقطه تماساين افراد است و  غرض ورزي را به حد اعلا رسانده و  در كانال كاشان شناسي يك نهاد دانشگاهي، حتي يك خبر از سفيدشهر درج نميكند گويا كه منطقه جايي به نام سفيدشهر ندارد و جزء محدوده اين شهرستان نيست)  این کاشی‌های زرین فام عمومأ در محراب به کار برده می‌شود و در فضای دستکندها، محراب و مسجدی نداریم که تزیینات زرین فام داشته باشد، پس برای چه بنایی بوده» که  با پاسخ قاطع دکتر ظهوری روبرو می شود که « در شهر زیرزمینی خمین هم که من کاووش کردم، زرین فام داشتیم. چون این زرین‌فام‌ها کاشی‌های ارزشمندی بودند،  نسل‌های بعد نگهداری کرده  و اینجا گذاشته اند».
این نشریه و دست اند کاران مغرض آن که معلوم نیست چه پدر کشتگی با سفيد شهر دارند( البته با سفيدشهر ندارند ولي با  نماینده کاشان که اهل سفيدشهر است دارند)، در بخش سفال زرین فام تلاش کرده ابتدا این نکته را برجسته کند که این فقط یک قطعه سفال زرین فام بوده است و بعدا در ادامه با اضافه کردن این جمله که « … ، احتمالا برای فضای دستکند باشد»  تلاش کرده  در تعلق اين ساخته ارزشمند که در جادي ديگر! نظير آن وجود ندارد، تشکیک ايجاد كند.
نشريه كه مشاور دانشگاهي اش! به او  اينگونه خط داده كه  بپرسد « اما کارشناسان می‌گویند این کاشی‌های زرین فام عمومأ در محراب به کار برده می‌شود و در فضای دستکندها، محراب و مسجدی نداریم که تزیینات زرین فام داشته باشد، پس برای چه بنایی بوده؟» تا تشكيك بخشي را كامل كند، و نشان  بدهد كه  از تلاش قبلی خود برای به لجن کشیدن  کشف سفال زرین فام در شهر طسميجان ارضا نشده و تلاش بيشتري كرده تا  با این سوال جهت دار اینگونه القا کند که این کاشی شاید از بیرون به داخل شهر زیر زميني  آورده  شده باشد. اوج بلاهت و خباثتي كه مضحك و خنده دار است.  
اين نشريه در پاسخ از قول آقای ظهوری آورده  است«  کاشی احتمال دارد از بیرون به داخل فضای دستکند آورده شده باشد. ولی سفال‌های ایلخانی یافت شده از ظروف مصرفی مردم بود. کاشی زرین فام اصولا در بنا استفاده می‌شود و در فضاهای زیرزمینی کمتر احتمال دارد پیدا شود». تلاش سه گانه اي در جهت تشکیک در تعلق این سفال به شهر زیر زميني سفیدشهر که اين سوال جدي را مطرح  ميكند كه این هجمه ها  و تشکیک ها چه نانی برای این نشریه دارد!!! 
 
وی  به اين اندازن كفايت نكرده و سپس به سراغ سكه  اشكاني رفته و سعي كرده در صحت اين سكه تشكيك ايجاد كند و گفته « درباره سکه اشکانی که در خبرها آمد بگویید، در کجا پیدا شده؟ » سوالي كه كاملا مشخص است چه هدفي را دنبال ميكند؟ سوال از كم و كيف سكه نيست؟ بلكه اينكه كجا پيدا شده است؟
سپس نشريه از قول آقای ظهوري نقل كرده است كه  « سکه هیچ ربطی به شهرزیرزمینی و فضای دستکند ندارد. » یعنی اینکه نگران نباشید سکه مربوط به قدمت شهر زیر زمینی  نیست! در صورتی که پر واضح است که قدمت محیطی میتواند برای  قدمت نقطه ای نیز مورد بهره برداری قرار گیرد.
این نشریه سپس از قول آقای ظهوری آورده است که  « این سکه را روز جمعه که برادر آقای ساداتی نژاد همراه اهالی آمده بودند، آوردند.» دروغی واضح و مسلم  تنها برای توجه دادن اذهان به سمت  نماینده  شهرستان و فضاسازی در  حالی که همین نشریه در ادامه از قول دکتر ظهوری می گوید  « تعدادی از محلی‌ها اشیایی که در خانه داشتند را آورده بودند تا اطلاعات بیشتری از فضاهای سفیدشهر کسب کنیم. آقای دانشوری این سکه را از اراضی کشاورزی ملک آباد پیدا کرده بود. …. به نظر من متعلق به دوره اشکانی است ولی در روی زمین، در ملک آباد پیدا شده است و منشأ اصلی آن مشخص نیست».

این نشریه اینترنتی همچنان لجن پراکنی های خپد را ادامه داده و در سوالی دیگر می پرسد« پژوهشکده میراث فرهنگی و میراث استان اصفهان می‌گویند از کاوش قبلی گزارشی داده نشده و دفاعی صورت نگرفته، پس چطور مجوز کاوش فصل دوم داده شده است؟» که نشان می دهد پیگیری های نا موفق این نشریه برای یافتن چیزی جهت ضربه زدن! تا تهران و اصفهان هم رسیده! 

و همانطور که دکتر ظهوری در پاسخ می گوید« من هنوز فرصت نکردم با خانم ساروخانی صحبت کنم، اما از طریق پژوهشکده سوال کردم گفتند برای کاوش خانم ساروخانی گزارشی داده نشده و شنیدم ایشان پیش آقای طالبیان رفتند و گفتند طبق بررسی ایشان اینجا معماری گسترده‌ای ندارد. ما سعی می‌کنیم گزارشی از کل فضایی که موجود است به پژوهشکده بدهیم» این امر! بی انصافی آن شخص سرپرست قبلی پروژه را می رساند که علیرغم مصاحبه ۱۰ بهمن ۹۶ ‌ با ایسنا  و تایید  کشف دومین شهر زیر زمینی ایران در سفیدشهر! به نحوی غیر حرفه ای،  گزارش دادن را برای معطل کردن پروژه! و تاخیر در  شروع فصل جدید کاوش، به تاخیر انداخت تا اینکه نهایتا توسط تهران  از پروژه کنار گذاشته شد.

نشریه اینترنتی کاشان نیوز در ادامه می پرسد « پس کاوش شما فصل اول کاوش‌ها حساب می‌شود؟ چون قبلا خانم ساروخانی هم گفته بودند فقط خاکبرداری داشتند و کاوش باستانشناسی نبوده است که گزارش داشته باشد». بی انصافی در دو وجه ناشی از این نشریه و سرپرست قبلی پروژه که با واکنش دکتر ظهوری بدین شکل روبرو می شود که « … گزارش ما می‌تواند گزارش تکمیلی از فصل اول و دوم باشد. ما سعی می‌کنیم زحمت خانم ساروخانی را هم جمع آوری کنیم و تا بتوانیم یک گزارش تکمیلی تحویل پژوهشکده بدهیم» که تایید کرد که ایشان مواردی برای گزارش داشت و انجام نداد!

نشریه هنوز از این همه تلاش ناموفق خسته نشده که سوال  دیگری را می پرسد که « به نظر شما فضای دستکند سفیدشهر از نظر وسعت مثل نوش‌آباد خواهد بود» و با این پاسخ مواجه می شود که « … شواهد و گفته‌های محلی نشان می‌دهد که فضای گسترده زیر سطح شهر وجود دارد. من امکان سنجی کردم ولی هزینه کاوش در فضاهای گسترده بالاست. این فضاها چندین سطح غیر متقارن است…ما تلاش میکنیم  فضایی که در ادبیات شفاهی مردم مطرح می شود و فضای گسترده ای است، را پیدا کنیم. … امیدواریم بتوانیم به آن فضا دست پیدا کنیم.»

این نشریه با بی انصافی تمام از این بخش از سخنان صادقانه دکتر ظهوری، که می گوید « بلاخره کمک‌های شهرداری و مردم و آقای ساداتی نژاد بوده تا اینجا رسیدیم. دکتر ساداتی نژاد چون زادگاهش اینجاست می‌خواهند ممر درآمدی برای مردم شهر پیدا شود و این بندگان خدا که شهرشان رونقی ندارد هم وارد ادبیات گردشگری شوند و بتوانند جاذبه‌های گردشگری داشته باشند و مردم را از رخوت و تنگنایی که قرار دارند بیرون بکشند» سوء استفاده نموده و برای موضوعی  کاملا علمی و باستان شناسی! تیتری سیاسی انتخاب میکند تا کنه ذات و غرض سیاسی خود را نشان دهد موضوعی که با ناراحتی و نارضایتی فراوان دکتر ظهوری مواجه شد.