از بحث فنی میراثی تا تخریب گری و غرض ورزی سیاسی؛ با هوچی گری نمی توان جلوی مسیر روشن تاریخ را گرفت
تاریخ: ۱۳:۳۲ :: ۱۳۹۷/۰۷/۲۲
جوابیه انجمن دوستداران میراث فرهنگی سفیدشهر به مطلب کاشان نیوز در تاریخ ۱۶ مهر ۹۷ با عنوان « از طسمیجان تا سفیدشهر، مسیر تاریخ را با قدرت سیاسی نمی توان تغییر داد»

از بحث فنی میراثی تا تخریب گری و غرض ورزی سیاسی؛ با هوچی گری نمی توان جلوی مسیر روشن تاریخ را گرفت سایت کاشان نیوز‌‌ در تاریخ ١٦ مهر ٩٧، مطلبي كاملا مغرضانه و غير منصفانه و تخريبي عليه مردم سفيدشهر و ميراث فرهنگي و هويت آن منتشر کرد. این مطلب، که توسط مجموعه افرادی […]

از بحث فنی میراثی تا تخریب گری و غرض ورزی سیاسی؛ با هوچی گری نمی توان جلوی مسیر روشن تاریخ را گرفت

سایت کاشان نیوز‌‌ در تاریخ ١٦ مهر ٩٧، مطلبي كاملا مغرضانه و غير منصفانه و تخريبي عليه مردم سفيدشهر و ميراث فرهنگي و هويت آن منتشر کرد. این مطلب، که توسط مجموعه افرادی مشخص! با عنوان ” از طسميجان تا سفيدشهر، مسير تاريخ را با قدرت سياسي نمي توان تغيير داد” نوشته شده! و تنها به دنبال تخریب سفیدشهر و هویت و تاریخ این منطقه می باشد. هدفی که به آن دست نیافته و هیچگاه نیز دست نخواهند یافت. این اقدام، در ادامه تلاش های ناموفق در فروردین سالجاری علیه سفیدشهر بود که از چند جبهه انجام شد ولی همه به شکست انجامید.
نويسندگان اين مطلب، ابتدا تلاش كردند با ارائه مطالبي به ظاهر فني و علمی پيرامون منطقه طسميجان، اقدام به سلب انتساب آن به سفيدشهر و شهر زير زميني سفيدشهر کنند و سپس با درج مصاحبه اي سیاسی و تخریب گرانه با فردي كه هيچ سابقه اي در امور باستان شناسي ندارد و تنها حرفه اش معماري است! القا نمايند كه چيزي به نام شهر زير زميني در سفيدشهر وجود ندارد و اینکه برخی تلاش دارند از قدرت سياسي خود استفاده نموده و به قول آنها مسير تاريخ را عوض كنند!
این مطلب، در مقدمه تلاش کرده وانمود کند که هویت طسمیجان مجهول است و انتساب آن به شهر زیر زمینی سفیدشهر را نیز مورد تشکیک قرار داده ، حال آنکه قلعه طسمیجان و منطقه طسمیجان در داخل مزارع سفیدشهر قرار داد و در تعلق این منطقه و قلعه های سفید و قلعه دیض به سفیدشهر و منطقه پیرامونی آن، تردیدی نیست چرا که نام منطقه سفیددشت و شهر سفیدشهر نیز برگرفته از قلعه سفید می باشد.
این یادداشت در جایی دیگر تلاش کرده با ذکر « این روزها» القا کند که فقط حالا، منطقه طسمیجان به « برندی برای سفیدشهر» تبدیل شده و در گذشته چنین نبوده است! نویسندگان تقصیری ندارند! چون نه اهل این منطقه هستند و نه از تاریخ سفیدشهر اطلاعی ندارند و حتی به خود زحمت نداده اند تا با یکی دو نفر کارشناس امور میراث فرهنگی سفیدشهر برای تهیه گزارش خود مشورت نمایند، امری که جزء بدیهی ترین اصول کار خبری و نویسندگی است! علت روشن است! از ابتدا هدف یادداشت مشخص بوده و آن تخریب سفیدشهر بوده و لذا نیازی به تحقیقات و مشورت نبوده زیرا اصلا حسن نیتی در کار نبوده است.
یادداشت ، کوچکترین شناختی از تفاوت بحث حریم و حدود و مالکیت و تعلق ملکی و تاریخی ندارد! و گمان کرده که صرف قرار گرفتن طسمیجان در منطقه کاشان! بر اثر تصمیمات اشتباه و اجبار اداری! چیزی از تاریخ و هویت تاریخی این منطقه و انتساب تاریخی آن می کاهد. نویسندگان یا اطلاع ندارند و یا اینکه خود را به تجاهل زده اند. یادداشت با اشاره به اینکه طسمیجان نزدیک این شهر و فلان شهر قرار دارد، تلاش دارد تا نسبتی بین طسمیجان و شهرهای دیگر برقرار کند! و نمی داند که طسمیجان در وسط مزارع سفیدشهر قرار گرفته است و از قدیم در حوزه تمدنی و سرزمینی سفیدشهر بوده و وجه تسمیه شهر زیر زمینی طسمیجان نیز به خاطر ارتباط سفیدشهر با قلعه سفید و قلعه طسمیجان و قلعه دیض و ارتباط شهر زیر زمینی با منطقه طسمیجان است.
جالب است! که این یادداشت کودکانه! از یک طرف تلاش کرده بگوید سفیدشهر! قدمت و تمدنی ندارد و از طرفی، قدمت منطقه طسمیجان را که در حوزه فرهنگی و تمدنی- تاریخی سفیدشهر است به دوره اشکانی نسبت داده است!
نويسندگان يادداشت، تلاش كرده اند با كنار هم گذاشتن اطلاعاتی از پایه غلط! به خيال خود ثابت كنند كه شهر زير زميني طسميجان سفيدشهر! اهمیتی ندارد! این در حالی است که مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان و مسئول و سرپرست شهر زیر زمینی طسمیجان سفیدشهر که از سوی سازمان میراث فرهنگی کل کشور انتخاب شد، طی مصاحبه رسانه ای در بهمن ماه سال ۹۶ ، کشف دومین شهر زیر زمینی ایران! در سفیدشهر را تایید کردند.
اخیرا طبق نظر این یادداشت! فردي به نام فرخ يار! که ظاهرا كارشناس معماري است و هيچ تخصص و سر رشته اي در امور باستان شناسي ندارد، به کمک طراحان این یادداشت آمده و تلاش کرده! به فضاسازی رسانه ای آنها کمک نماید.
یادداشت در همین راستا در جاي ديگر نوشته، « چطور بعد از اعلام شناسايي شهر زير زميني طسميجان و بعد از گذشت چند ماه! خبري از شهر زير زميني سفيدشهر نيست»! بايد در پاسخ این یادداشت گفت كه اولا سري به كانال اطلاع رساني انجمن دوستداران ميراث فرهنگي سفيدشهر بزنيد! تا بفهميد كه آيا در اين چند ماه، خبري بوده يا خير؟ ثانيا روند اکتشاف شهر زير زميني طسميجان! در همين فاز ١ نيز تعجب همه كارشناسان را نسبت به عظمت آن برانگیخته است.
یادداشت در جاي ديگر به سراغ فردي به نام عليان مسئول امور باستان شناسي اصفهان رفته و گفته او نمي تواند اعلام نظر قطعي كند! غافل از اينكه رئيس نامبرده در تاريخ ١١ بهمن ١٣٩٦،كشف دومين شهر زير زميني ايران در سفيدشهر را تاييد نموده است.
یادداشت در بخش ديگر مصاحبه كه چهارطاقی را نیز به اشتباه « چهارتاقی» نوشته است! علیرغم اشاره به تخصص معماری فرد مذکور، تلاش کرده مطالب بی پایه و اساسی را از وی گرفته و به زعم خود، قدمت و اهمیت شهر زیر زمینی طسمیجان سفیدشهر را که به حوزه باستان شناسی بر می گردد و هیچ ارتباطی با وی ندارد! زیر سوال ببرد.
یادداشت در بخشی، از زبان مصاحبه شونده! به نحو عجیبی سعی کرده عظمت مناطق اطراف سفیدشهر را بالا ببرد و اهمیت نصرآباد را کم کند و اینکه بقیه جاها تاریخشان به قبل از اسلام می رسد ولی نصرآباد معلوم نیست! باید گفت لا اقل کتب تاریخی و مقالات اخیر نوشته شده در مورد سفیدشهر را مطالعه می کردید! نام سفیدشهر برگرفته شده از قلعه باستانی سفید است و نام نصرآباد نیز برگرفته از نرسه در آئین زرتشت است!
عجیب است که این یادداشت و مصاحبه شونده! از بحث علمی خارج شده و غرض ورزی سیاسی خود را به روشنی نشان داده و در پاسخ به یکی از سوال ها گفته « نباید فضایی بسازیم که وجود ندارد و بخواهیم مسیر تاریخ کاشان را عوض کنیم». باید به این فرد نادان، گفت مگر کسی قرار است مسیر تاریخ کاشان را عوض کند! اگر منظورتان تاریخ سفیدشهر است، بدانید تاریخ سفیدشهر به قبل از اسلام بر می گردد و نصرآباد هم، هیچ نیازی به تاریخ سازی ندارد. سابقه و تاریخ نصرآباد روشن است و چون خورشید می درخشد و می توانید به کتاب ها و مطالب پژوهشی قدیم و جدید منتشره در مورد نصرآباد که اکثرا در سایت و کانال انجمن دوستداران میراث فرهنگی سفیدشهر اشاره شده، مراجعه نمایید.
مصاحبه شونده مغرض این یادداشت، ‌ در ادامه با وارد کردن اتهام به نماینده شهرستان! که می تواند پیگرد حقوقی و قانونی برای وی به همراه داشته باشد، می گوید «… نباید مسیر تاریخ کاشان را عوض کنیم. تنها به این دلیل که این منطقه زادگاه فرد خاصی است؟ فردی که می‌خواهد شهر زادگاه خود را از بن بست دربیاورد» مطالبی که از یک فرد علمی و در بحثی علمی بسیار بعید است و تنها نشانه غرض ورزی و سیاسی کاری و تلاش در جهت تخریب نماینده شهرستان های کاشان و آران و بیدگل است.
مصاحبه شونده باز مطالب دروغ و پوچ خود را ادامه داده و می گوید«… اما باید بدانیم اگر توانستیم رئیس چند اداره را عوض کنیم، با قدرت سیاسی و پول نمی‌توانیم مسیر تاریخ را هم تغییر دهیم» مطالبی که به خوبی! دم خروس این مقاله را نشان می دهد و اینکه از ابتدا همه این آسمان و ریسمان ها برای تخریب نماینده بود!
مصاحبه شونده! پوچی را به حداکثر رسانده و در ادامه مصاحبه گویا دلش به حال مردم سفیدشهر سوخته و می گوید« چرا هزینه این کارها باید از جیب کشاورزی که به سختی در گرمای ۵۰ درجه خربزه و پنبه می‌کارند بیاید؟ مردم زحمتکش سفیدشهر به سختی مالیات و عوارض می‌دهند و چرا آقایان باید این پول را برای رقابت با شهرهای دیگر هزینه کنند، چون قصد دارند شهرزیرزمینی بسازند!» و پر‌واضح است که این سخن ریاکارانه! کجاها را نشانه گرفته و تنها به دنبال تفرقه افکنی بین مردم فهمیم منطقه کاشان و آران و بیدگل است!
مصاحبه شونده! نفاق را به حداکثر رسانده و میراث دوستان سفیدشهر را که وی هیچ اطلاعی از آنها و سوابقشان و زحمات و تلاش های آنها ندارد! متهم کرده که علاقمند میراث نیستند! این فرد نادان به دروغ ادعا کرده که برای شهر زیر زمینی سفیدشهر کار مطالعاتی نشده! و خبر ندارد که انجمن دوستداران میراث فرهنگی سفیدشهر! سال ها سابقه کار تحقیقاتی و مطالعاتی در مورد این حوزه انجام داده که بخشی از آن نیز منتشر شده است.
یادداشت از طریق مصاحبه شونده، ادعاهایی به دروغ در مورد مسئولین سفیدشهر مطرح کرده که تنها خودش لایق آن است! و هیچ ارتباطی به حوزه کاری و تخصصی او ندارد و
دامن سفیدشهر و سفیدشهری ها از چنین اباطیلی پاک است.سابقه شهر زیر زمینی سفیدشهر به قبل از اسلام می رسد و به لطف الهی به زودی کتاب شهرزیر زمینی طسمیجان سفیدشهر نیز منتشر خواهد شد تا بدخواهان این منطقه بدانند که مسیر تاریخ روشن است !و با هوچی گری نمی شود جلوی مسیر تاریخ را گرفت!
یادداشت در پایان تلاش کرده برکناری شهردار سفیدشهر را نیز به موضوع شهر زیر زمینی سفیدشهر مرتبط نماید! تخیلاتی که تنها لایق نویسندگان این مطلب است.
یادداشت همچنین جمله ای از ابوالفضل بیهقی پدر نثر فارسی آورده که « تاریخ به راه راست می رود که روا نیست تحریف و تبذیر در آن» این قلم نیز در پاسخ ، نویسندگان یادداشت مذکور را به زندگی ابوالفضل بیهقی، ارجاع می دهد چرا که وقتی به مقام صاحب دیوان رسالت رسید که بالاترین مقام در دیوان بود، گرفتار تهمت و کین بداندیشان شد ! ولی این کینه ها و تهمت ها نهایتا راه به جایی نبرد و بیهقی شاهکار تاریخ بیهقی را در ۳۰ جلد به زبان فارسی و ایران هدیه کرد.