تاریخ: ۰:۰۷ :: ۱۳۹۷/۰۴/۰۷
جشنواره خربزه سفید و دستاوردهای آن، ثبت موفقیتی دیگر به نام سفیدشهر

سید محمد ساداتی نژاد، مدیر عامل انجمن دوستداران میراث فرهنگی سفیدشهر در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم در خصوص برگزاری جشنواره خربزه سفید در سفیدشهر، گفت برگزاری این جشنواره و دستاوردهای آن ثبت یک موفقیت دیگر به نام سفید شهر بود. ساداتی نژاد گفت گرچه امروزه در منطقه کاشان و آران و بیدگل با مشکل کمبود […]

سید محمد ساداتی نژاد، مدیر عامل انجمن دوستداران میراث فرهنگی سفیدشهر در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم در خصوص برگزاری جشنواره خربزه سفید در سفیدشهر، گفت برگزاری این جشنواره و دستاوردهای آن ثبت یک موفقیت دیگر به نام سفید شهر بود.

ساداتی نژاد گفت گرچه امروزه در منطقه کاشان و آران و بیدگل با مشکل کمبود آب و خشکسالی مواجه هستیم، اما مشکل کم آبی نباید دستاویزی برای حذف این میراث فرهنگی محلی و حتی ملی و جهانی باشد و از مسئولین محلی، مسئولین اداره جهاد کشاورزی شهرستان، کشاورزان و مسئولین میراث فرهنگی شهرستان خواست تا نسبت به حفظ و احیای خربزه سفیدشهر و تطبیق دادن نحوه کشت این محصول با شرایط کم آبی و بی آبی منطقه، به منظور حفظ این میراث کهن، تدبیر لازم را انجام دهند.
ساداتی نژاد گفت خربزه یا خربوزه سفیدشهر دارای شهرت ملی و جهانی بوده تا حدی که نام نصرآباد در قدیم به نصرآباد خربزه شهرت یافته است. گردشگران اروپایی که حدود ۳۰۰ سال قبل در فصل برداشت خربزه از سفیدشهر، عبور کرده اند بر بی نظیر بودن خربزه سفیدشهر در جهان اشاره کرده اند و ابن بطوطه گردشگر مشهور مراکشی که هم عصر مارکوپولو بوده و تمام جهان را گشته است، در سفرنامه خود اشاره میکند که بهترین خربزه در شرق و غرب عالم ، خربزه خوارزم و بخارا و خربزه منطقه اصفهان ایران است که با توجه به شهرت خربزه سفیدشهر، منظور همان خربزه نصرآباد بوده است.
ساداتی نژاد با توجه به باستانی بودن منطقه سفیدشهر و نصرآباد، گفت نام نصرآباد از نرسه و نرسی آباد گرفته شده است که موید باستانی بودن این منطقه است چرا که نرسه نام پیک اهورامزدا برای زرتشت در مکتب زرتشت بوده است.
وی گفت نام سفید شهر و سفیددشت نیز نامی باستانی است و از قلعه سفید یا سفیدقلعه در منطقه طسمیجان گرفته شده است که به دلیل نماکاری قلعه و برج و باروها به رنگ سفید، این نام برای این قلعه و منطقه سفیدشهر انتخاب شده است.
مدیرعامل انجمن دوستداران میراث فرهنگی سفیدشهر افزود دو منطقه باستانی چاله غم و طسمیجان، حوزه تمدنی و عقبه تمدنی منطقه سفیدشهر و سفیددشت می باشد.

ساداتی نژاد همچنین افزود خربزه سفید نیز به این دلیل خربزه سفید گفته شده که از برخی از انواع خربزه سفیدشهر مانند خربزه برگ نی، سفید است و از جهتی خربزه سفید به معنای خربزه سفیدشهر است که یک عنوان کلی است که حدود ۱۵ نوع خربزه مانند نارنجی، دستمبو، برگ نی، شاه آبادی، نصرآبادی، گرمک، بومی، پوست ماری، برگشتی، تخم قند و غیره را در بر می گیرد.
ساداتی نژاد گفت خربزه سفیدشهر همانند پنبه سفیدشهر که بهترین کیفیت پنبه در ایران را داراست، ظرفیت ثبت بعنوان یک اثر ملی را دارد و از مسئولین سفیدشهر و سازمان میراث فرهنگی درخواست نمود تا در جهت ثبت ملی و جهانی این آثار اقدام لازم را انجام داده و مساعدت نمایند.
ساداتی نژاد گفت در این جشنواره، علاوه بر خربزه سفید، با تلاش انجمن دوستداران میراث فرهنگی سفیدشهر ، پس از جان بخشی به برخی آثار معنوی و فرهنگی سفیدشهر، از قهوه طسمیجان، پالیده خربزه کهنویه، مخلوط خربزه کهنویه، عروسک های شیتیله و فیتیله، لباس راحتی مرد و زن سفیدشهری و ۵ غذای محلی سفیدشهر رونمایی شد. وی با اشاره به استقبال گسترده و بی نظیر مردم سفیدشهر و خارج از سفیدشهر از بخش غرفه های جشنواره خربزه سفید، گفت این جشنواره و رویدادهای مربوط به آن، یک نقطه عطف در تاریخ سفیدشهر بود و ابراز امیدواری کرد که این جشنواره و رویدادهای مربوطه و حضور چشمگیر گردشگران از اقصی نقاط ایران در جشنواره و رضایت و استقبال آنها از جاذبه های گردشگری سفیدشهر، مسیر جدیدی را پیش روی گردشگری و اقتصاد منطقه سفیدشهر باز کند.