تاریخ: ۱:۵۰ :: ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
همزمان با برگزاری جشنواره خربزه سفید؛ پنج اثرفرهنگی در سفیدشهرثبت می‌شود

آئین ثبت پاليده و مخلوط کهنویه، قهوه طسمیجان، عروسک های دو قلوی شیتیله و فیتیله، لباس سنتی مرد و زن سفیدشهری و ۶ غذای محلی نان ساج، شفته سماق، کشک بادمجان، کوفته برنجی، هلاب کاچی و چهل اسمه در سفیدشهر آران و بیدگل برگزار می شود.   سید محمد ساداتی نژاد امروز در گفت و […]

آئین ثبت پاليده و مخلوط کهنویه، قهوه طسمیجان، عروسک های دو قلوی شیتیله و فیتیله، لباس سنتی مرد و زن سفیدشهری و ۶ غذای محلی نان ساج، شفته سماق، کشک بادمجان، کوفته برنجی، هلاب کاچی و چهل اسمه در سفیدشهر آران و بیدگل برگزار می شود.

 

سید محمد ساداتی نژاد امروز در گفت و گو با سراج کاشان، در خصوص اعلام برنامه‌های متنوع نخستین جشنواره خربزه سفید و ائین ثبت چند اثر فرهنگی در جشنواره اظهارداشت: برای اولین بار ثبت قهوه طسمیجان و پالیده( پالوده )و مخلوط کهنویه در آئین اولین جشنواره خربزه سفید در سفیدشهر با حضور مسئولان و گردشگران در روز پنج شنبه ٣١ خرداد در سفیدشهر آران و بیدگل برگزارمی‌شود.

مدیرعامل انجمن دوستداران میراث فرهنگی سفیدشهر افزود: قهوه طسمیجان یا قهوه شیرین، از میراث‌های ارزشمند منطقه سفیدشهر است که قهوه مجلسی است و تا دهه ٥٠ شمسی یعنی حدود ٥٠ سال قبل در مراسم رسمی در سفیدشهر سرو می‌شد.

وی از تلاش های ارزشمند خانم کریمی و اقای ذوالفقاری از اعضای افتخاری انجمن دوستداران میراث فرهنگی سفیدشهر در این زمینه تشکرکرد و گفت: این قهوه، بعد از تحقیقات فراوان میدانی،در اولین جشنواره خربزه بطور رسمی ثبت و دوباره زنده و احیا می‌شود.

نویسنده کتاب تاریخ سفیدشهر همچنین با اشاره به ثبت پالیده کهنویه در آئین جشنواره خربزه ابراز داشت: پالیده یا پالوده خربزه کهنویه ازدیگر میراث‌های فرهنگی منطقه سفیدشهراست که بطور رسمی همزمان با اولین جشنواره خربزه توسط انجمن دوستداران میراث فرهنگی سفیدشهراحیا و رونمایی می‌شود.

وی با تشکر از تلاش‌های اعضای انجمن دوستداران میراث فرهنگی سفیدشهر بویژه خانم سلمانی و اقای اربابی گفت: پالیده و مخلوط کهنویه بهترین نوشیدنی خنک فصل تابستان درمناطق کویری است که دارای خواص زیاد طبی برای سلامتی مردم این دیار بوده و موجب برطرف شدن عطش مسافران در گرمای منطقه کویر است.

محقق تاریخ سفیدشهر همچنین اعلام کرد: علاوه بر دو برنامه مهم فوق، پنج شنبه شب از دو عروسک مرد و زن به نام “شیتیله” و “فیتیله” که جزء صنایع دستی سفیدشهراست و در زمان های قدیم مورد اسفاده کودکان بود رونمایی می‌شود.

مدیرعامل انجمن دوستداران میراث فرهنگی سفیدشهر رونمایی از لباس سنتی و قدیمی “راحتی نصرابادی” را نیز از دیگر برنامه های این جشنواره اعلام کرد که پنج شنبه شب صورت انجام می شود.

وی همچنین از رونمایی و ثبت ۶ نوع غذا، پیش غذا و دسر محلی به نام‌های نان ساج، هلاب کاچی، شفته سماق، کشک بادمجان، کوفته برنجی و چهل اسمه خبرداد ‌ و از زحمات خانم سلمانی در جهت آماده سازی غرفه صنایع دستی، لباس و غذا تشکر کرد.

ساداتی نژادتصریح کرد: تمامی این غذاهای محلی، دارای ویژگی های و مولفه های محلی منحصر به فرد منطقه سفیدشهر است که برخی از این اقلام مانند کشک بادمجان، کوفته برنجی و شفته سماق را با غذاهای شبیه آن در مناطق دیگر متمایز می‌کند. ولی غذاهایی مانند نام ساج، چهل اسمه و هلاب کاچی مخصوص این منطقه است.

وی اجرای برنامه متل اشتر بعنوان اثر معنوی سفیدشهر که در سال گذشته ثبت میراث فرهنگی ناملموس کشور شد را نیز از دیگر برنامه‌های جشنواره دانست که در حاشیه این جشنواره توسط انجمن دوستداران میراث فرهنگی سفیدشهر و گروه تئاتر سفیدشهر به مدیریت مجتبی اربابی، اجرا می‌شود.